Co je dobře vědět před likvidaci dřevomorky mikrovlnnou technologii.

01.12.2023

Nemůže mikrovlnná sanace dřevomorky narušit statiku budovy?

Nemůže. Laicky řečeno - jedná se pouze o zahřátí prorostlého dřevomorkou zdiva, popřípadě podlah. Jelikož veškeré přírodní materiály obsahuji určité procento vody, působíme mikrovlnami právě na molekuly této vody, které se třením o sebe zahřívají, čímž dochází k zahřátí zdiva, potažmo likvidaci buněk dřevomorky. Tímto způsobem dosáhneme teploty okolo 100 °C! a uznejte sami, samotná cihla má při vypalování teplotu až 1000 °C, čímž ji naše teplota opravdu nemůže poškodit. Po zahřáti se voda neškodně odpařuje v podobě vodní páry.

Může nám vaše technologie nějak ublížit a kdy se můžeme vrátit domů?

Nemůže vám ublížit nijak, jelikož po celou dobu sanace je přítomen odborně vyškolený pracovník, který před samotným započetím mikrovlnné sanace zabezpečí techniku tak, aby nemohlo dojít k volnému úniku záření do prostoru. Po celou dobu sanace se můžete, sice omezeně, pohybovat v objektu, ale je třeba dbát a řídit se doporučením obsluhy strojů. V momentě ukončení sanace je možné se ihned volně pohybovat po objektu. Kdyby tomu tak nebylo, tak bychom už všichni po tolika letech byli dávno slepí, hluší a bůh ví co ještě.

Můžete zahřát napadené dřevo?

Můžeme zahřát napadené dřevo, ale pouze takové, které se po samotné sanaci nerozpadne - lidově řečeno, dřevo, které je zřetelně napadené dřevomorkou a ve vysokém stupni destrukce je třeba zlikvidovat.

A funguje to?

Samozřejmě.....záleží na době expozici záření napadeného zdiva. Teplota 100 °C dostatečně "uvaří" vše živé co se ve zdi nachází, kromě mravenců...ti vždycky stačí utéct.