Stavebně mykologický průzkum
Je nutný stavební mykologický průzkum? Kdy a proč ho provést?
Stavební mykologický průzkum je odborné posouzení dřevěných a zděných konstrukcí, které pomáhá odhalit přítomnost dřevokazných hub, plísní a hmyzu. Mnoho majitelů domů a nemovitostí si klade otázku: Je tento průzkum skutečně nutný, nebo se bez něj obejdu?
V tomto článku si vysvětlíme, kdy je mykologický průzkum nezbytný, jak probíhá a jaké přínosy může mít pro vaši nemovitost.
Kdy je nutné provést mykologický průzkum?
1. Při koupi nebo prodeji nemovitosti - odhalí skryté vady ve dřevěných konstrukcích a zdivu.
2. Při rekonstrukci staršího domu - bez průzkumu riskujete, že do nových konstrukcí vložíte dřevo, které je již napadeno škůdci, nebo že neřešený s dřevomorkou domácí poškodí nové dřevěné části stavby.
3. Při podezření na dřevomorku nebo jiný problém s dřevokaznými škůdcí
4. Při problémech s vlhkostí nebo zatékáním - mokré zdivo, špatná hydroizolace nebo zatékající střecha vytvářejí ideální podmínky pro růst dřevokazných hub.


Jak probíhá mykologický průzkum?
1. Odborná vizuální prohlídka - specialista provede kontrolu dřevěných konstrukcí a zdiva. Hledá známky napadení dřevomorkou, červotočem, plísněmi nebo jinými škůdci.
2. Odběr vzorků (pokud je potřeba) - odborník odebere vzorky dřeva, plísní nebo stavebního materiálu k laboratorní analýze. Testy odhalí přítomnost a typ škůdce, což pomůže určit nejvhodnější metodu sanace.
3. Zpráva a doporučení - Na základě výsledků mykolog posoudí stav dřevěných konstrukcí a doporučí vhodná opatření. V případě potřeby navrhne chemickou nebo fyzikální sanaci (např. mikrovlnné záření, tlaková impregnace, výměna napadených částí).
Máte podezření na dřevomorku? Kontaktujte odborníky na sanaci dřeva a mykologický průzkum ještě dnes!